top of page

O LOUCE

Co je to SKLENĚNÁ LOUKA

Skleněná louka je báseň Antonína Konečného, básníka "brněnské bohémy" a automobilového kleptomana. Většinu svých básní napsal Konečný ve vězení, kde za krádeže aut strávil větší část života. Tento muž byl ztělesněným paradoxem: přítel tehdy již zkušeného spisovatele Milana Kundery (ten Konečnému poskytl cenné rady o psaní poezie) - v normalizačních celách rozvíjel svůj básnický jemnocit. Za mřížemi se tak rodila jedna z nejkřehčích poloh současné poezie.Ve spojení louky se sklem cítíme na Skleněné louce něco velmi blízkého.-  Něco, co by mohlo definovat styl této scény současného nekomerčního umění.

Experimentální scéna mimořádného umění ´Sdružení Skleněná louka´ působí převážně v půdní ´Místogalerii´ domu Skleněná louka na Kounicově 23 v Brně. Dnešní spolumajitelé PhDr. Alena Šmídová a Ing. Karel Seidl dům dostali zpět při restitucích v desolátním stavu a znovu vybudovali jej již v duchu Skleněné louky, jíž poskytli velkorysým způsobem část domu a stali se tak jedněmi z ojedinělých soustavných mecenášů umění po roce 1989. PhDr. Alena Šmídová také dům prakticky řídí a má tak nemalý vliv na jeho současnou podobu.


Za více než dvacet let své existence uvedlo Sdružení Skleněná louka několik set premiérových akcí českých a zahraničních umělců a získalo tak pozici přirozeného centra nekomerčních uměleckých aktivit.  Patrně na žádné jiné české scéně není také tolik otevřeného prostoru pro nezavedené umělce i pro outsidery. Tito totiž vnáší do hracího prostoru nečekané a zneklidňující prvky a to je přesně to, oč dramaturgii Skleněné louky jde. Outsider je zde chápán a do češtiny překládán jako "krajní umělec", neboli někdo, kdo je ochoten na vlastní kůži vyzkoušet krajní varianty - meze naší a obecné snášenlivosti a otevřenosti.

 

 

 

 

K poetice Sdružení Skleněná louka
 

Jako jedna z mála kulturních institucí Skleněná louka soustavně po celý rok kontaktuje a zprostředkovává přední zahraniční  i české umělce v oboru soudobého živého nekomerčního umění, experimentálního a duchovního umění..Kromě toho plní naše Sdružení důležitou funkci při mapování významných moravských a brněnských uměleckých osobností, kulturních center (viz např. naše pořady, věnované kulturnímu centru ve Staré a Nové říši na Moravě, Reynkovu Petrkovu, apod), ale také zprostředkovává a připomíná významná výročí největších umělců 20. stol., apod. Naším posláním je mimo jiné fakt, že vnímáme soudobé experimentální umění jako určité poselství těch, kteří jsou schopni a ochotni na „vlastní kůži“ vyzkoušet nezavedené a nové umělecké přístupy. Bez velkého nasazení, erudice a víry v poslání této věci by takto náročné akce vůbec nešly konat.

 

 

 

 

 

 

Kdo působí ve Sdružení Skleněná louka
 

S tímto uměleckým slovníkem souvisí mnohé aspekty práce jednoho ze zakladatelů Skleněné louky - hudebního skladatele, režiséra a původce poetických situací - Zdenka Plachého. Vlastní Plachého projekty bývají někdy označovány jako "mystifikační", s čímž autor souhlasí, ale hned dodává: "až na to, že v těchto tzv. mystifikacích je všechno pravda". Platí zde Klímovo: "vážně lze brát jenom to, co je v základu komické". Dobře je to vidět na ambivalentních názvech festivalů Skleněné louky: "Hudební festival normálních věcí", "Festival slabé hudby", "Nepsaná hudba", "Místo hudby", "Stará říše", "Z bohémy".. Tyto jakoby manýristické jazykové hry Skleněná louka nepěstuje kvůli pobavení publika. Mnohem spíše zde jde o hledání vlastního poetického slovníku, adekvátního k popisu vlastní situace a pozice v uměleckém světě. K tomu Zdenek Plachý: "Nevytvoříme-li si svůj slovník, staneme se pravděpodobně součástí slovníků jiných - zastaralých, které nejsou schopny dobře vyjádřit naši situaci (to je například tehdy, když Skleněnou louku někdo nazývá alternativou, ačkoliv my nevidíme kolem nic, vůči čemu bychom chtěli tvořit alternativu), nebo nás pojmenuje někdo, v rámci jehož slovníku se zpravidla nebudeme cítit ve své kůži.
 

K zakládajícím členům Sdružení Skleněné louka patří režisér a básník J. A. Pitínský, režisér Vladimír Morávek, hudebník a sociolog David Šubík, básník a undergroundový vydavatel Lubomír Vlach, manželé Velkovi z Galerie Sýpka nebo MUDr. Lenka Plachá.

Pro Sdružení Skleněná louka na dvě desítky let spolupracovaly na všech projektech dvě klíčové osobnosti a to je především David Šubík a Lenka Plachá. Ve velmi dobrých vztazích je Sdružení Skleněná louka i s dramaturgy a provozovateli „Místogalerie“ Janou Belzovou a hudebníkem Miroslavem Svejdou.

Dnešní tým Skleněné louky tvoří vedle Zdenka Plachého a uvedené úzké spolupráce s půdní ´Místogalerií´ také manažer a dramaturg Martin A. Štvrtecký. 

Zdenek Plachý

Umělecký vedoucí Sdružení Skleněná louka.
Režisér a hudební skladatel.

Luboš Vlach

Spisovatel a básník brněnského undergroundu.
Undergroundový vydavatel.

Martin A. Štvrtecký 

Dramaturg a manažer Sdružení Skleněná louka.

Lenka Plachá

Členka představenstva Sdružení Skleněná louka.
Lékařka a psychiatrička

Cyklus probíhá za finanční

podpory Jihomoravského kraje

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Činnost Sdružení Skleněná louka se v roce 2015 uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page